Ara
DİJİTAL DÖNÜŞÜM ve YAZILIM OFİSİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ

GitHub Nedir?

28.05.2022 14:32

GITHUB  NEDİR?

GitHub, sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir. 8 Şubat 2008 tarihinde Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath, P. J. Hyett, Scott Chacon tarafından kuruldu. GitHub özel depolar için ücretli üyelik seçenekleri sunarken, açık kaynaklı projeler için ücretsizdir. Mayıs 2011 itibarıyla GitHub açık kaynaklı projeler tarafından tercih edilen en popüler depolama servisidir.

 

Github, dünyanın farklı yerlerinden geliştirici, programcıların bir araya gelerek yazılım, framework ve kodlarını paylaşıp ortak çalışma projeleri oluşturabildiği, ya da kendilerine ait projelerin GitHub bulut sisteminde kaydedilerek çeşitli araçlarla kolayca tekrar ulaşılmasının sağlandığı, milyonlarca kullanıcısı olan web tabanlı bir platformdur.

Projelerinizi Github üzerinde herkese açık veya kapalı şekilde oluşturabilirsiniz.  Ayrıca Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanılabilen masaüstü uygulaması ile de projelerinizi takip edebilirsiniz. GitHub platformu, ayrıca geliştirici firmalara da birçok kolaylıklar sağlamakta. GitHub’ın bulut sisteminde kaydedilmiş olan bir proje uzaktan çok sayıda kişi tarafından geliştirilebiliyor. Projeye kimin hangi saatte eriştiği, nerede değişiklik yaptığı net olarak görülebiliyor.