Ara
DİJİTAL DÖNÜŞÜM ve YAZILIM OFİSİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Üniversitemizde “Bilişim Teknolojileri” Kongresi Düzenlendi

14.10.2022 16:42

Üniversitemiz Fırat Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Öğrenci Topluluğu tarafından “Bilişim Teknolojileri” kongresi düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen kongreye, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Soner ÖZGEN, Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi AKTEPE, TBD İstanbul Şubesi Yön. Kur. Bşk. Deniz TİRYAKİOĞLU, Bilgi İşlem Daire Başkanı Prof. Dr. Murat KARABATAK, Dijital Dönüşüm ve Yazılım Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa ULAŞ, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Kongre de konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, günümüzde hayatımızın her alanında bilişim teknolojilerinin çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, bu konuda günün şartlarına göre kendimizi sürekli geliştirmemiz gerektiğini söyledi.

Fırat Üniversitesinin öğrencisi, öğretim elemanı ve bilişim alanında çalışanlarıyla birlikte yaklaşık 4 bin kişiden oluşan bir bilişim teknolojileri ordusuna sahip olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, bu konuda üniversite olarak çok şanslı olduklarını belirtti.

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi AKTEPE ise, Yazılım sektörünün, diğer sektörlere kıyasla en fazla genç nüfusun istihdam edildiği sektör olarak dikkat çektiğini belirterek, “Son yıllarda yazılımda atağa geçen Türkiye, ayrıca sahip olduğu genç nüfus ile bu alanda yüksek bir potansiyele sahip. Türkiye’de geçtiğimiz yıllara göre yaklaşık yüzde 20 civarında bir büyüme göstermiş olan yazılım sektörünün yanı sıra bilgisayar teknolojileri sektöründe de bir önceki yıla göre en yüksek büyüme yazılım alanında meydana geldi. Türk yazılım sektörünün her yıl yüzde 25 oranında büyüyecek bir potansiyeli olduğu öngörülüyor” dedi.

Konuşmaların ardından kongreye konuşmacı olarak katılan, TBD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz TİRYAKİOĞLU, TRANGELS Kurucu ortağı Hüseyin KARAYAĞIZ, TBD 2. Başkanı Mehmet Ali YAZICI, Üniversitemiz Dijital Dönüşüm ve Yazılım Ofisi Koordinatörü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mustafa ULAŞ, Marmara Üniversitesi emekli öğretim üyesi Dr. Ayşe ÇINAR,  Atılım Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ziya KARAKAYA ve Üniversitemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih ÖZKAYNAK, Yapay Zekâ, Veriye Dayalı Gelecek, Veri Bilimi ve Veri Madenciliği, Siber Güvenlik ve Sanallaştırma Verinin Önemi, Bilgi Güvenliği gibi birbirinden önemli konularda sunum gerçekleştirdiler.  

Kongre sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ tarafından günün anısına Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi AKTEPE’ye teşekkür plaketi takdim edildi.